Oszustwa SMS. Jak je rozpoznać i się przed nimi chronić?

Rozwój technologii sprawił, że dziś niemal każdy korzysta z telefonu komórkowego. Ogromne możliwości mobilnych urządzeń przełożyły się jednak także na zupełnie nowe zagrożenia, wśród których najgroźniejszym wydaje się wyłudzanie danych i podszywanie się pod inne instytucje. Niezwykle popularny w ostatnich latach, także w Polsce, jest spoofing (podszywanie się pod firmy i instytucje), a oszuści chętnie wykorzystują też phishing (próba wyłudzenia danych, haseł i dostępów do kont). Niebezpieczny może być nawet pozornie niegroźny SMS, który pochodzić może od oszusta. Jak rozpoznać spreparowaną wiadomość i gdzie zgłosić próbę oszustwa?

Jak rozpoznać oszusta?

Próby oszustwa SMS zazwyczaj wyglądają bardzo podobnie. Dostajemy wiadomość (często nawet z podpisem firmy czy instytucji, z której ma pochodzić) z informacją o długu, niedopłacie, nieopłaconej paczce czy nieuregulowanym rachunku. W takiej wiadomości znajduje się zazwyczaj również link, pod którym możemy rzekomo uregulować należność. Pod takimi adresami URL (które zresztą często łudząco podobne są to prawdziwych domen banków czy usług płatniczych) znajdziemy narzędzia do pozyskiwania naszych danych, co przełożyć się może na utratę pieniędzy czy dostępu do konta. Pamiętać należy, że banki czy instytucje finansowe nie kontaktują się w ten sposób, a oszuści korzystają z nieidealnych narzędzi, które można zidentyfikować po dziwnym adresie witryny lub narzędziu do skracania linków. W razie wątpliwości można oczywiście sprawdzić w konkretnej firmie czy rzeczywiście taka wiadomość została wysłana przez jej pracowników.

Gdzie zgłosić próbę oszustwa?

Na ataki przez wiadomości SMS najczęściej narażone są osoby nieświadome zagrożenia, a oszuści zazwyczaj celują w osoby starsze, których niewiedza i brak asertywności tworzą wymarzone środowisko do nadużyć. Każdorazową próbę wyłudzenia danych i pieniędzy warto zgłaszać w firmach i instytucjach, pod które podszywają się oszuści. Warto też poinformować o tym CERT Polska (pod numerem telefonu 799 448 084). Na własną rękę natomiast powinniśmy uświadamiać bliskie nam osoby, które w przyszłości mogą stać się potencjalnymi ofiarami takich oszustów.

Sprawdź w prosty sposób czyj to numer telefonu bez potrzeby rejestrowania konta użytkownika. To proste !

Przeszukuj internet i generuj raporty dotyczące numerów telefnów na temat których szukasz informacji.

Przeszukuj dziesiątki baz danych w poszukiwaniu informacji o numerze telefonu który do ciebie dzwonił !

Nie wiesz kto dzwonił ? Sprawdzanie takich informacji nigdy nie było tak proste. Wpisz numer i sprawdź.

Copyrights © Ktodzwonil - Wszystkie prawa zastrzeżone
Opinie o numerach Partner: Info numer